Turizm Forumu

ANASAYFA GÜNCEL DOSYALAR SÖYLEŞİ HABER ARA ANKETLER SİTENE EKLE RSS  

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Yörsan Dubaililere satıldı

Yörsan Dubaililere satıldı

Tarih 30 Kasım 2013, 17:09 Editör

Türkiye'nin önde gelen süt ürünleri firması 49 yıllık Yörsan Dubai merkezli Abraaj Capital'e satılıyor. Yörsan'ın % 80 hissesinin devri için Rekabet Kurulu'na başvuruldu.

Türkiye gıda sektöründe hareketli günler yaşanıyor. İki gün önce Namet Gıda'ya ABD'li Investcorp'un ortak olmasının ve OYAK'ın Tukaş Salça'yı satacağını açıklamasının ardından şimdi de Yörsan'dan bir satış haberi geldi.

Buna göre Yörsan'ın yüzde 80 hissesini Dubai merkezli fon Abraaj Gurubu'nun kontrolü altındaki bir şirket olan Dairy Fresh devralacak. Rekabet Kurulu'ndaki duyuruya göre hisse devri Yörsan Gıda Mamülleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Yörükler Dış Ticaret A.Ş., Yörükler Gıda Mamülleri İthalat İhracat San. ve Tic. A.Ş. ve Yörsan Gıda ve Süt Ürünleri Paz. Tic. A.Ş. şirketlerini kapsıyor. Devralma işlemi Rekabet Kurulu'nun onayının ardından kesinlik kazanacak.

PEYNİR VE YOĞURT DEVİ
 
Türkiye'de süt ürünleri pazarının önemli markalarından olan Yörsan, en büyük sanayi kuruluşları listesinde de 233'üncü sırada yer alıyor. Özellikle peynir ve yoğurt üretiminde öne çıkan şirket, peynir pazarının yaklaşık yüzde 25'inde etkin. Yörsan'ın yoğurt pazarındaki payı ise yüzde 10-15 düzeyinde.

Geçen yılı 360 milyon lira ciro ile tamamlayan Yörsan, yurt içi pazarının yanı sıra yurt dışına da büyük çapta ihracat gerçekleştiriyor. Yörsan, Japonya’ya ilk giren Türk beyaz peynir markası. Hatta Japon Havayolları'nın yemek listesinde Yörsan Beyaz Peynir, Yörsan Yoğurt ve Yörsan Nar Suyu yer alıyor. Şirket başta Amerika ve Japonya olmak üzere 17 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

49 YILLIK FİRMA

1964 yılında Sebahattin, İzzettin ve Şerafettin Yörük'ün Ankara'da Yörükler Limited Şirket adıyla kurduğu şirket, ilk olarak zeytin üretimiyle başlamıştı. Hemen ardından 1970 yılında peynir üretimine başlayan şirketin iş hacmi 1975 yılında Maltepe'de buzhane satın almasıyla birlikte büyümeye başladı. 1979 yılında Susurluk'ta bir mandıra satın alan şirketin fabrikası ise yine Susurluk'ta 1984 yılında faaliyete geçti. Aynı tarihte de Yörsan A.Ş. kuruldu.

1985 yılında ilk kez pastörize süt üretimine ve kültür peynirciliğine başlayan şirket 1996 yılından sonra bayilik sistemiyle Türkiye'de hızla büyümeye başladı.

1999'da Susurluk'ta yeni bir fabrikanın temelleri atılırken bu fabrika 2002 yılında Türkiye'nin en modern tesisi olarak hizmete başladı.

Yörsan'ın süt ürünleri üretiminin yanı sıra Susurluk'ta kendi adını taşıyan büyük bir dinlenme tesisi de var.

ACIBADEM'İN ESKİ, SERDAR BİLGİLİ'NİN YENİ ORTAĞI

Dubai merkezli girişim sermayesi Abraaj Capital, 7.5 milyar dolarlık portföyü ile dünyanın en büyük 50 fonu arasında bulunuyor. Türkiye'de adını 2008 yılında Acıbadem Hastaneleri'ne yatırımıyla duyuran şirket daha sonra payını satarak ayrılmıştı. En büyük lüks yat üreticilerinden Numarine ile de bir süre ortaklık eden Abraaj, uzun süre görüştüğü Çelebi ile anlaşamamıştı.

Abraaj geçenlerde Serdar Bilgili'ye ait 1274 odalı yeni nesil öğrenci yurtları projesi Republika Academic Aparts’a ortak olarak gündeme gelmişti.Bu haber 655 defa okunmuştur.

Güncel

TUI'nin gerçek amacını ifşa ediyoruz !

TUI'nin gerçek amacını ifşa ediyoruz ! TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy'un röportajının ardından konu aydınlandı. Başaran Ulusoy'un beyanından yola ...

La Capria Bosphorus Arnavutköy'de

La Capria Bosphorus Arnavutköy'de La Capria Grub'un yeni markası La Capria Bosphorus İstanbul Arnavutköy'de.
Acil çıkış planı09 Şubat 2016

ANKET

İnternete nereden bağlanıyorsunuz?


Tüm Anketler


İlkeler   Künye   Yazarlık Başvurusu Alt Yapı: Mydesign