Turizm Forumu

ANASAYFA GÜNCEL DOSYALAR SÖYLEŞİ HABER ARA ANKETLER SİTENE EKLE RSS  
Hakkımızdaİlkeler

ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Sevgililer Gününün ifade ettikleri

Sevgililer Gününün ifade ettikleri

Tarih 14 Şubat 2014, 17:20 Editör

Geleneksel olarak her yıl 14 Şubatta kutlanan Sevgililer Günü, birçok ülke için özel bir gündür.

Kökeni Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir.

Valentine kelimesi Batı medeniyetinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde bazı toplumlarda, sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

İşte 14 Şubat sevgililer günü ile ilgili tüm merak detaylar ve sevgililer gününün tarihçesi:

Sevgililer Gününün başlangıcı eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyor. Eski Roma'da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu.

Bu bayram halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler, sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı.

Hangi genç bayanın hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramının arife günü gerçekleştirilen bir çekilişle belli oluyordu.

Romalı genç kızlar, isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı.

Erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı.

Bu birliktelikler birbirine aşık olan çiftler için bayramın dışına taşıp çoğunlukla evlilikle sonlanıyordu.
 
Aziz Valentin'in hikayesi

İmparator 2. Claudius Roma’yı kendi katı kurallarıyla zalimce yönetirdi.

En büyük sıkıntısı, ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Bu durumun tek nedeni aşktı.

Romalı erkekler aşklarını, eşlerini bırakmak istemiyordu. Bu yüzden Claudius, Roma’da tüm nişân ve evlilikleri yasakladı.

Aziz Valentine, Claudius zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Papaz arkadaşı Aziz Marius ile birlikte, Claudius’un yasağına karşın çiftleri gizlice evlendirmeyi sürdürdü. İmparator bu durumu öğrendi ve Aziz Valentine tutuklandı.
 
İmparator Claudius, tutuklu olan Valentine'in bu esnada Gardiyanın kör kızının iyileşmesine yardımcı olduğunu da öğrenir. İmparator Claudius, bunu da suç olarak kabul eder ve Valentine'i cezalandırır. Cezası sopa ile dövülerek öldürülmek oldu.

Öldüğü gün, Saint Valentine’in iyileşmesine yardımcı olduğuna dair, gardiyanın kızına yazdığı bir not bulunur. Notta Valentine, sevgililerin arasındaki sevgiden, tutkudan söz etmiştir.

MS 270 yılının 14 Şubat günü  Hıristiyan şehitliğine gömüldü. Bu olaydan 226 yıl sonra, 496’da Papa Gelasius, Aziz Valentine’i onurlandırmak için 14 Şubat'ı Aziz Valentine Günü olarak belirlemiştir.

Yıllar geçtikçe yavaş yavaş 14 Şubat sevgililerin, aşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı, hediyeler aldığı bir gün haline geldi. Aziz Valentine de bütün sevenlerin koruyucu azizi haline gelip böyle  anılmaya başlandı.

Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan sonra Amerika’da Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay haline geldi. Artık dünyada günler öncesinden her yer kırmızı kalpler ile, güller ile donatılmaya başladı.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanısıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.
 Bu haber 520 defa okunmuştur.

Tatilde hayallerinize fazla kaptırmayın

Tatilde hayallerinize fazla kaptırmayın Bundan birkaç yıl önce 15 günlüğüne tatile çıkmıştım ilk defa... Genelde izinlerimi birer hafta kullandığım için 15...

Fuar nedir ne değildir

Fuar nedir ne değildir Fuar nedir, ne değildir? Alıcılarla satıcıların bir araya getirildiği sergi, iletişim ve tanışma ortamıdır.
İzmir'in önünde iyi örnekler var27 Nisan 2016

ANKET

Türk-Rus ilşkileri ne zaman normalleşir

Tüm Anketler


İlkeler   Künye   Yazarlık Başvurusu Alt Yapı: Mydesign